1-2 zabiegi
Najlepszy efekt
20 minut
Czas zabiegu
opcjonalnie
Znieczulenie
obrzęk do 3 dni
Po zabiegu
6-14 miesięcy
Trwałość efektu
Wskazania
- nadmierne pocenie się w okolicach pach, dłoni, stóp lub innej części ciała, często tak obfite jak przy wzmożonym wysiłku fizycznym
Gruczoły potowe są nieodzownym elementem regulacji temperatury naszego ustroju oraz eliminowania toksyn. Problemem stają się wtedy, gdy ich ilość jest większa niż standardowo i produkują one za dużo potu – mówimy wtedy o przykrym schorzeniu – nadpotliwości.
Choroba dotyka około 3% populacji, zaczyna się w okresie dojrzewania i szacuje się, że 30-50% dotkniętych nią pacjentów ma w rodzinie inną osobę cierpiąca z tego samego powodu. Jest to przypadłość dziedziczna, a lekarzem, który ją leczy jest zwykle dermatolog.
Nadpotliwość jest klasyfikowna w 6 stopniowej skali, w której trzy ostatnie stopnie to tak silne pocenie, że pot kapie kroplami z powierzchni dłoni lub stóp pod wpływem błahego czynnika emocjonalnego. Ilość wydzielanego potu może być tak duża jak podczas dużego wysiłku. Przypadłość ta to nie tylko problem kosmetyczny – stosowane antyperspiranty zawierające chlorek glinu często powodują pogrubienie naskórka i zmiany alergiczne, dodatkowo nadmierna potliwość sprzyja wtórnym infekcjom bakteryjnym i grzybiczym.
W przypadku nadpotliwości pach, dłoni i stóp możemy rozróżnić dwie skuteczne metody leczenia terapię toksyną botulinową oraz frakcyjną radiofrekwencję mikroigłowa 3D (tylko pachy).
Terapia toksyną botulinową polega na tymczasowym zablokowaniu gruczołów potowych a efektami jej działania możemy cieszyć się przez okres 8 miesięcy.
Terapia radiofrekwencją mikroigłową polega na wypaleniu gruczołów, zabieg działa dłużej od terapii toksyną botulinową bo ponad rok – po tym czasie następuje stopniowa regeneracja gruczołów.
Zalecenia po zabiegu
- Nie stosować antyperspirantów przez min. 2 dni po zabiegu
Przeciwwskazania
Toksyna botulinowa:
- nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu
- Infekcje w proponowanych miejscach wstrzyknięć
- Ciąża i karmienie piersią
- Dysfunkcja przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego
- Miastenia rzekomoporaźna, zespół Eaton-Lamberta, stwardnienie boczne zanikowe, padaczka, porażenie nerwów
Radiofrekwencja mikroigłowa 3D
- Ciąża, laktacja
- Historia onkologiczna
- Choroby autoimmunologiczne
- Immunosupresja
- Rozrusznik serca
- Choroby układu krążenia np. zakrzepica, hemofilia lub czasowa niska krzepliwość krwi, nadciśnienie, żylaki (w miejscu zabiegu)
- Implanty metalowe w miejscu zabiegu
- Stosowanie leków wpływających na krzepliwość krwi
- Niewyrównana cukrzyca
- Zaburzenia procesu gojenia
- Leczenie antybiotykami
- Skłonność do keloidów, zwłóknień