Najlepszy efekt
1-3 zabiegi co 6 miesięcy
1-3 zabiegi co 6 miesięcy
Czas zabiegu
20 minut
20 minut
Znieczulenie
opcjonalnie w trakcie zabiegu
opcjonalnie w trakcie zabiegu
Po zabiegu
brak śladów
brak śladów
Trwałość efektu
4-12 miesięcy
4-12 miesięcy
Bruksizm – opis schorzenia
Bruksizm to mimowolne zaciskanie oraz zgrzytanie zębami, szacuje się że pacjent może wtedy zaciskać zęby nawet 10 razy mocniej niż w trakcie jedzenia. Bruksizm doprowadza do uszkodzenia zębów (ścierania i pękania, rozchwiania, ubytków klinowych), przyzębia (zaniki przyzębia, krwawienie dziąseł) oraz zmian zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych (bolesność stawów, trzaski lub przeskakiwanie żuchwy i jej ograniczona ruchomość). Dochodzi także do wzmożonego napięcia mięśni głowy i szyi dochodzi często do silnych dolegliwości bólowych, co znacznie pogarsza komfort życia pacjenta cierpiącego na bruksizm.Bruksizm – metody leczenia
Na leczenie bruksizmu składa się między innymi ograniczenie nadmiernej aktywności mięśni żwaczy poprzez iniekcję toksyny botulinowej czy zastosowaniu indywidualnie zaprojektowanej szyny relaksacyjnej, która chroni zęby przed ich uszkodzeniem w wyniku tarcia.
W leczeniu bruksizmu bardzo ważnym aspektem jest odpowiednia diagnostyka, dlatego dobór odpowiedniej metody powinien być poprzedzony konsultacją lekarską. Mechanikę stojącą za ten stan i jego przyczyny należy dokładnie zbadać. Istnieją badania naukowe, które wykazują, że w leczeniu przerostu mięśni żwaczy dobre efekty dają zabiegi z użyciem botoksu.
Toksyna botulinowa jest silną toksyną biologiczną i narzędziem terapeutycznym, stosowanym w medycynie, między innymi w zabiegach na twarz. Botoks rozluźnia mięśnie poprzecznie prążkowane, hamując uwalnianie acetylocholiny z presynaptycznych zakończeń nerwowych, blokując połączenie nerwowo-mięśniowe. Badania kliniczne wykazały skuteczność toksyny botulinowej w schorzeniach takich jak bruksizm, porażenie twarzy, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, ból neuropatyczny, ślinotok, dystonia i inne.
Zastosowanie toksyny botulinowej u pacjentów ze schorzeniami mieśni stawu skroniowo-żuchwowego mogą zmniejszyć częstotliwość epizodów bruksizmu, siłę żucia a także zmniejszyć poziom bólu.
Bruksizm – przeciwwskazania w przypadku zabiegu toksyną botulinową
- nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A lub którykolwiek z pozostałych składników Azzalure/Botoxu,
- infekcje w proponowanych miejscach wstrzyknięć,
- ciąża i karmienie piersią,
- dysfunkcja przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego,
- miastenia rzekomoporaźna, zespół Eaton-Lamberta, stwardnienie boczne zanikowe, padaczka, porażenie nerwów.