Odmładzanie skóry dojrzałej. Walka ze zmarszczkami.
Pielęgnacja dojrzałej skóry może sprawić niemały kłopot. Pamiętajmy, że już po 35 roku życia regeneracja nowych włókien nadających skórze elastyczności jest znacznie ograniczona, a w wieku 50 – 60 lat spada do bardzo niskiego poziomu.
Brak jędrności to nie jedyny problem, z którym boryka się cera dojrzała, pogorszenie się stanu skóry oraz zmniejszenie ilości naczyń krwionośnych w skórze sprawia, iż staje się ona gorzej odżywiona, a co za tym idzie bardziej sucha oraz szara. Zewnętrzna warstwa skóry – naskórek również ulega przesuszeniu, poprzez co daje efekt szarego, zmęczonego wyrazu twarzy. Po 35 roku życia często towarzyszą nam zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, które mogą przyczyniać się powstawania wyprysków lub przebarwień.
To jak starzeje się nasza skóra zależy od bardzo wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Do takich czynników mających wpływ na starzenie się skóry, należy przede wszystkim skłonność genetyczna. Jeśli nasza mama mimo podeszłego wieku nadal wygląda młodo to jest szansa, że i my zachowamy dłużej młody wygląd. Są też czynniki na które mamy bezpośredni wpływ – nadmierna ekspozycja na słońce, zła dieta, stres czy przebywanie w zanieczyszczonym środowisku mogą przyspieszyć starzenie się cery. Aby właściwie zadbać i zabezpieczyć skórę dojrzałą należy jak najwcześniej wprowadzić właściwą pielęgnację domową, zaś by naprawić zniszczenia oraz spowolnić procesy starzenia konieczna jest odpowiednia pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej.
Wybierając pielęgnację domową należy pamiętać o tym aby odpowiednio dobrać rodzaj kosmetyku do rodzaju skóry. Cera dojrzała mimo przesuszenia nadal może pozostawać skórą mieszaną, skłonną do powstawania wyprysków. Dobierając preparaty do tego rodzaju cery warto zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające kwasy owocowe lub niewielkie stężenia retinolu. Włączając tego rodzaju produkty do codziennej pielęgnacji nie tylko zmniejszymy ilość stanów zapalnych ale również przyczynimy się do ujednolicenia kolorytu oraz struktury skóry. Jeśli jednak pragniemy dodatkowo zmniejszyć widoczność porów oraz aktywniej zadziałać na redukcję niechcianych zaskórników, warto wykonać zabiegi złuszczania kwasami w gabinecie. Na skóry dojrzałe szczególnie korzystnie działa peeling kwasem azelainowym, który redukuje szorstkość naskórka, przyspiesza redukcję przebarwień pozostałych po zmianach zapalnych oraz zmniejszy widoczność przebarwień posłonecznych. Peeling azelainowy w połączeniu z zabiegiem mikrodermabrazji wygładzi jeszcze bardziej i ujędrni skórę.
Jeśli głównym problemem naszej dojrzałej skóry jest odczuwalne przesuszenie, warto do pielęgnacji wprowadzić serum lub koncentrat zawierający kwas hialuronowy lub ceramidy, które wyrównają nawilżenie w naskórku. Pamiętajmy, że kremy działają na naskórek i nie wnikają w głębsze warstwy skóry. Aby uzyskać i poprawić jędrność skóry dojrzałej oraz zwiększyć nawilżenie w głębszych jej warstwach, należy wspomóc się zabiegami mezoterapii igłowej. Poprzez podanie bezpośrednio do skóry właściwej, substancji rewitalizujących, witaminowych oraz kwasu hialuronowego uzyskujemy efekt gęstej, doskonale nawodnionej i napiętej skóry.
Jednak to co nam najbardziej przeszkadza to tracone z każdym rokiem jędrność i napięcie naszej dojrzałej skóry. Chcąc spowolnić ten proces, dobierając kosmetyki do pielęgnacji skóry dojrzałej koniecznie musimy zwrócić uwagę na substancje aktywne w nich zawarte. I tak retinol, witamina C czy peptydy wpłyną korzystnie na pobudzenie procesów regeneracyjnych, delikatne spłycenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień, a także zwiększenie spoistości naskórka. Preparaty zawierające witaminę E lub algi zadziałają antyoksydacyjne i kojąco, zapewniając świeży wygląd cery.
Chcąc uzyskać bardziej widoczny efekt ujędrnienia oraz pobudzić skórę do regeneracji należy sięgnąć do bogatej oferty zabiegów poprawiających gęstość skóry. Doskonałe rezultaty zagęszczenia skóry uzyskamy dzięki zabiegowi wykorzystującemu bliską podczerwień NIR.
Termolifting NIR podgrzewa włókna odpowiedzialne za elastyczność, powodując ich regenerację, dzięki czemu nasza skóra widocznie się zagęszcza i uelastycznia. Widoczny jest także wyraźny efekt odmłodzenia, skóra przestaje „opadać”, podnosi się owal twarzy, a zmarszczki i inne niedoskonałości zostają znacznie spłycone. W przypadku gdy skóra dojrzała boryka się również z problemem rozszerzonych porów lub niewielkich blizn potrądzikowych możemy zdecydować się na zabieg fal radiowych – radiofrekwencji mikroigłowej. Zabieg ten, poprzez frakcjonowanie mikroigłami dostarcza energię fali radiowej w głąb tkanki, dzięki czemu prowadzi do podgrzania skóry od wewnątrz w stopniu potrzebnym do stymulacji produkcji nowego kolagenu i elastyny. Dodatkowo również spłyca blizny oraz wyrównuje strukturę skóry.
Aby „zatrzymać czas” i długo cieszyć się piękną, młodą skórą musimy pamiętać, iż pielęgnacja w zaciszu domowym oraz pielęgnacja w gabinecie powinny się wzajemnie uzupełniać i najlepiej dobrać ją razem z kosmetologiem, który dobierze i ustali cały plan pielęgnacyjny i zabiegowy. Praca nad zdrową, gładką skórą wymaga dużo uwagi, czym wcześniej ją zaczniemy, tym da lepsze rezultaty. Jednak nigdy nie jest za późno by poprawić stan naszej cery i cieszyć świeżym młodzieńczym wyglądem.