Starzenie się skóry jest naturalnym procesem polegającym na zmniejszeniu aktywności biologicznej komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych oraz obniżeniu odporności i odpowiedzi na stres środowiskowy a także obniżeniu właściwości adaptacyjnych organizmu znajdujących się pod kontrolą czynników genetycznych. Skóra jest bezpośrednio narażona na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych w związku z tym o wiele szybciej ulega procesowi starzenia niż pozostałe narządy organizmu.
Procesowi temu najczęściej towarzyszy suchość skóry, która jest wynikiem utraty zdolności do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku. Keratynocyty, fibroblasty oraz włókna kolagenowe i elastynowe wykazują znacznie mniejszą aktywność w wyniku czego skóra staje się cienka, szara, mało elastyczna z licznymi bruzdami i zmarszczkami w okolicach twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni.
Zmarszczki możemy podzielić na dwa rodzaje:
– zmarszczki powierzchowne – ich głębokość nie przekracza 0,05 milimetra, najczęściej występują w okolicy oka i są to tak zwane „kurze łapki”
– zmarszczki głębokie – związane z opadaniem owalu twarzy , który z kolei związany jest nie tylko z procesem starzenia się samej skóry, ale także z utratą tkanki tłuszczowej oraz tkanki kostnej twarzy. W tym przypadku niezbędnym jest wykonanie zabiegów obudowujących podporę kostną, lub tłuszczową. Najczęściej wykonuje się zabiegi wypełniania kwasem hialuronowym, można również wykorzystać preparaty nanohydroksyapatytu wapnia.
Czy starzenie się skóry skóry możemy zatrzymać?
Jednymi z najbardziej efektywnych metod odmładzania skóry są zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej, które warunkują stymulację syntezy nowego kolagenu i elastyny poprzez co spłycają zmarszczki i poprawiają owal twarzy. Skóra zyskuje elastyczność, odpowiednią gęstość, wraca jej młodzieńczy blask. Do zabiegów z zakresu medycyny regeneracyjnej zaliczyć możemy laser frakcyjny, radiofrekwencję mikroigłową oraz osocze bogatopłytkowe.
Laser frakcyjny CO2
Laser CO2 służy do trwałej i całkowitej regeneracji skóry oraz intensywnej stymulacji syntezy kolagenu. W trakcie regeneracji powstaje nowa pokrywa nabłonkowa i nowe włókna kolagenowe wytwarzane przez pobudzone fibroblasty. Laser frakcyjny wygładza i redukuje drobne zmarszczki, przywraca jędrność skóry, zamyka pory, poprawia odcień i teksturę skóry, poprawia opadający owal twarzy.
Skóra staje się delikatniejsza i wyraźnie odmłodzona. Resurfacing laserowy powoduje odmłodzenie cery o 5 a nawet o 10 lat. Pierwsze efekty widać po wyłuszczeniu się skóry (4-7 dni), ale na ostateczny rezultat należy zaczekać około 3 miesiące.Efekty zabiegu laserowego utrzymują się nawet kilka lat. W przypadku „liftingu laserowego” uzyskujemy doskonałe, długotrwałe efekty, które jednak nie zatrzymują procesu starzenia, dlatego też ważne jest zachowanie właściwej pielęgnacji i ochrony przed promieniowaniem UV. Aby efekt zabiegu był satysfakcjonujący należy wykonać go w serii 3-6 (o ilości zabiegów decyduje lekarz).
Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa 3D
Jej działanie polega na użyciu końcówki z igłami w celu dostarczenia energii cieplnej bezpośrednio do tkanki poddanej zabiegowi. Energia ta powstaje poprzez emitowanie pomiędzy wkłutymi w skórę igłami fal o częstotliwości radiowej (RF). Ogrzanie tkanek powoduje efekt miejscowej termolizy (uszkodzenie włókien kolagenowych), który jest sygnałem dla organizmu, aby włączyć procesy odbudowy i regeneracji nowego kolagenu. Po około 14 dniach od zabiegu następuje stopniowa przebudowa kolagenu, po miesiącu czasu następuje wzrost nowych fibroblastów a po około 3 miesiącach następuje proces neokolagenezy w całym obszarze zabiegu. Radiofrekwencja mikroigłowa stosowana jest w celu niechirurgicznego liftingu twarzy, zmniejszenia drobnych zmarszczek mimicznych. Zabiegi RF mikroigłowej pozwalają na odmłodzenie o kilka lat, aby rezultat był satysfakcjonujący wykonujemy je w serii 3-6 zabiegów (w zależności od potrzeb ilość zabiegów ustala lekarz).
Osocze bogatopłytkowe
Nazwa osocze bogatopłytkowe, czyli PRP, oznacza autologiczny koncentrat ludzkich płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. Stężenie płytek jest w PRP kilkakrotnie wyższe niż w krwi, w zależności od metody: 2-krotnie, a nawet 10-krotnie. Preparat osocza bogatopłytkowego nazywany jest także koncentratem czynników wzrostu (plasma rich growth factors – PRGFs) z powodu wysokiego stężenia w nim cytokin wzrostowych. Oprócz płytek krwi, PRP zawiera białka osoczowe, m.in. fibrynę, fibronektynę, witronektynę, które są molekułami adhezji komórkowej, hormony oraz substancje mineralne. W płytkach znajduje się ponad 60 różnych substancji biologicznie czynnych, które biorą udział w procesach naprawy i odnowy tkanek.
Zabieg osocza bogatopłytkowego to powielenie naturalnych procesów gojenia mających miejsce np. w gojeniu oparzeń. Po wstrzyknięciu pozyskanego PRP do tkanek rozpoczyna się proces degranulacji ziarnistości alfa w płytkach krwi. Uwalniane są czynniki wzrostu. Większość czynników wzrostu uwalniana jest przez płytki w ciągu pierwszej godziny, natomiast na finalne efekty zabiegu trzeba trochę poczekać. Kolagen wytworzony poprzez ostrzykiwanie skóry osoczem ma okres półtrwania 15 lat. Zabieg osoczem bogatopłytkowym rewitalizuje skórę twarzy, okolice oczu, szyi, dekoltu czy też dłoni. Wampirzy lifting bardzo dobrze sprawdza się w korekcji zmarszczek, niwelując pierwsze oznaki starzenia się skóry.
Aby uzyskać pożądany efekt zabieg należy wykonać kilkukrotnie. Częstotliwość i ilość zabiegów ustala lekarz specjalista po wstępnej konsultacji kwalifikacyjnej. Umiejętny proces pozyskiwania i dobór odpowiedniej frakcji osocza bogatopłytkowego jest bardzo ważny w rezultatach przeprowadzanych zbiegów.